გაკვეთილის გეგმა

გაკვეთილის გეგმა _ ჯაზი


    გაკვეთილის მთავარი თემა


ჯაზი და ჯაზ-მიუსიკოსები
             
    საგანი /პედაგოგი


მუსიკა / მაკა მდინარაძე
    
    სწავლების საფეხური / კლასი


საბაზო / VII კლასი
  
    მოსწავლეთა პროფილი

16  მოსწავლე / განსაკუთრებული საჭიროების მოსწვალე არ არის.
  
  გაკვეთილის მნიშვნელობა / აქტუალობა

მოსწავლეები გაეცნობიან ჯაზის ეპოქას, ჯაზ მუსიკოსებს.

  გაკვეთილის მიზანი და მისაღწევი შედეგები
ჯაზის კულტურის, წარმოშობის ისტორიის გაცნობა, მუსიკით მიღებაული შთაბრჭდილების გადმოცემა


  წინარე ცოდნა


მუსიკის მოსმენის და შთაბეჭდილების გადმოცემის უნარი,  საკუთარი აზრის დაფიქსირებისა და დისკუსიაში მონაწილეობის უნარ-ჩვევები.

შეფასების საგანი და პროცედურები



წინასწარ შედგენილი სქემა

სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები


წიგნი, აუდიო, ვიდეო და ფოტო მასალა.








 გაკვეთილის მსვლელობა და მენეჯმენტი


















მისალმება/ სიის ამოკითხვა - 2 წთ.

1 აქტივობა  5-6 წთ

იხსენებენ ჯაზ შემსრულებლებს, ინსტუმენტალისტებს და ვოკალისტებს Buddy Bolden, Luis Armstrong, Ella Fizgeralds... 

2 აქტივობა 10-13 წთ
ჯაზ - მუსიკოსების ბიოგრაფიული და შემოქმედებითი ცნობების საფუძვლიანი გაცნობა - Buddy Bolden, luis Armstrong, Ella Fizgeralds, Freddie keppard, Clarence Williams, John Oliver, Jally Roll Marton, Ray Charles, Mails Daivis, Nina Simone,თბილისის პოლიტექნიკურ ინსტიტუტთან არსებული პირველი ჯაზ-ბენდი, ქართული ჯაზის ლეგენდა  გიული ჩოხელი...



3 აქტივობა.10- 12 წთ

მუსიკის მოსმენა-ანალიზი.
მოსწავლეებს მოვასმენინებ მუსიკალურ ნომრებს აღნიშნული მუსიკოსების შესრულებით, ამოიცნობენ ვოკალურ და ინსტრუმენტულ შესრულებას, შეეცდებიან  შემსრულებელთა ტემბრის მიხედვით განარჩიონ და დაიმახსოვრონ მუსიკოსები - ფრაგმენტები  

  1. luis Armstrong  "Wonderful world",
  2. Ella Fizgeralds  "Summertime", 
  3. Ray Charles "Hit the road jack", 
  4. გიული ჩოხელი "მზე ჩემი კარგი მეგობარია".


4 აქტივობა 7-8-წთ

გაკვეთილის შეჯამება, ანალიზია გაკეთება, დისკუსია-განხილვა.
   რატომ უწოდებენ ამ მუსიკოსებს ჯაზ მუსიკოსებს, რა ელემენტებით განვასხვავებთ  ჯაზს სხვა მუსიკალურ მიმდინარეობათაგან.
  მუსიკოსების შედარება შეფასება, განსხვავება და საერთო,
    რა ღვაწლი და დამსახურება მიუძღვის თითოეულ მათგანს,რა გარდატეხა, გარდაქმნა, რა სიახლეებია დაკავშირებული მათ სახელებთან.

5 აქტივობა 4-5 წთ
გაკვეთილის ბოლოს თითოეულ მათგანს ვაძლევ თვით შეფასების საშუალებას, რის შემდეგაც თავად ვაცნობ საკუთარ შეფასებას წინასწარ შედგენილი შეფასების სქემების მიხედვით.

Комментариев нет:

Отправить комментарий